Wilson relishing '˜massive' Guernsey clash
Eighth-placed United will continue their quest for a Ryman Football League Division One South play-off spot by flying out to the Channel Islands to face the 10th-placed Green Lions.
“It’s a massive game,” said Wilson. “It’s the first time for me to go over to Guernsey. It’s supposed to be a nice place to play and a great opportunity for some of the lads, travelling differently and a decent crowd to play in front of.”
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdBilly Medlock, who scored both goals in United’s 2-0 win at home to Guernsey last month, is available again after completing a two-match ban, but Simon Johnson (Achilles) is highly unlikely to be fit. Kick-off is 2pm.
Ryman Division One South top half (played-points): 1 Folkestone Invicta 36-86, 2 Dorking Wanderers 36-70, 3 Worthing 35-68, 4 Herne Bay 36-63, 5 Ramsgate 36-61, 6 Faversham Town 35-61, 7 Corinthian-Casuals 35-60, 8 HASTINGS UNITED 32-59, 9 Hythe Town 33-59, 10 Guernsey 36-58, 11 Molesey 34-58, 12 Carshalton Athletic 36-55.
TODAY’S FOOTBALL FIXTURES
RYMAN FOOTBALL LEAGUE
Division 1 South
Guernsey v Hastings United (2pm)
SOUTHERN COMBINATION FOOTBALL LEAGUE
Division 1
Lingfield v Little Common (3pm)
Storrington v Bexhill United (3pm)
Division 2
Westfield v Cowfold (2pm)
MACRON EAST sUSSEX FOOTBALL league (2pm)
Premier Division
Rock-a-Nore v Ore Athletic
Division 1
The JC Tackleway v Eastbourne Rangers
Division 2
Catsfield v Herstmonceux
Hastings Rangers v Northiam 75
Little Common III v Peche Hill Select II
Division 3
Sedlescombe Rangers II v Mayfield
St Leonards Social II v Pebsham Sibex
Division 4
Battle Baptists II v The JC Tackleway II
Bexhill Rovers v Grasshoppers Old Boys
Hawkhurst United II v Hailsham Athletico
Wittersham II v Bexhill AAC II
Division 5
Magham Down v Battle Baptists III
Sedlescombe Rangers III v Hampden Park Utd
Birchwood Group Challenge Cup semi-final (1.30pm)
Peche Hill Select v Wadhurst United
Hastings & District FA Intermediate Cup quarter-finals (1.30pm)
Hollington United v Westfield II
Mountfield United v Hawkhurst United
Robertsbridge United v Battle Baptists
Hastings & District FA Junior Cup, 2nd round (1.30pm)
West Hill Utd v Icklesham Casuals
Westfield III v Bexhill United II
Quarter-finals (1.30pm)
Bexhill AAC I v Old Hastonians
Peasmarsh United v Burwash
Sidley United v Crowhurst
Hastings & District FA Lower Divisions Cup quarter-finals (1.30pm)
Conquest Utd v Robertsbridge Utd II
Punnetts Town v Icklesham Casuals II.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdDon’t miss out on all the latest breaking news where you live.
Here are four ways you can be sure you’ll be amongst the first to know what’s going on.
1 Make this website your homepage
2 Like our Facebook page at facebook.com/pages/Sport-Sussex
3 Follow us on Twitter @SportSussex
4 Register with us by clicking on ‘sign in’ (top right corner). You can then receive our daily newsletter AND add your point of view to stories that you read here.
And do share with your family and friends - so they don’t miss out!